updated 6:35 AM CEST, Apr 1, 2017

Prèvia #LligaCatFem: Inici d'una Lliga molt exigent

Ascó i Ribes van ser les dues revelacions de la temporada passada Foto: fb Handbol Ascó Ascó i Ribes van ser les dues revelacions de la temporada passada

Aquest cap de setmana comença la Lliga Catalana femenina, amb els 16 equips repartits en dos grups. Retornen dos equips (Granollers Atlètic i Sant Joan Despí B) i n'apareixen dos de nous (Sant Esteve de Palautordera i Terrassa).

Aquesta temporada baixaran 5 equips i en pujaran 3 de 1a Catalana per tornar en la temporada 2023-24 als 14 equips que havien estat habituals fins abans de la pandèmia.
Com en les últimes temporades disputaran la fase pel títol els 3 primers de cada grup i la de permanència els 5 últims de cada grup.

GRUP A

Les Franqueses (8è)– La Roca B (12è), dissabte 20:15 h
Sant Vicenç B (4t)– Granollers Atlètic (baixat de Plata), dissabte 20 h
Martorell (10è)– Sant Esteve Palautordera (1r de 1a Cat), dissabte 17:30 h
Sant Joan Despí B (2n de 1a Cat)– Ribes (5è), diumenge 12 h

Primera jornada per anar veient el potencial dels diferents equips, amb destacat "duel de filials" a Sant Vicenç. Interessant derbi vallesà a Les Franqueses i en els altres dos partits es posen a prova els dos primers classificats de la 1a Catalana en la nova categoria davant de dos rivals complicats, com són el Martorell a casa seva i el Ribes, que va ser la revelació de la temporada passada, acabant en 5è lloc.

GRUP B

Ascó (2n)– BCN Sants (9è), diumenge 18:45 h
Esplugues (13è)– Vilamajor (7è), diumenge 16 h
Coope Sant Boi (6è)– Vilanova Camí (11è), diumenge 11:30 h
Terrassa (3r de 1a Cat)– Palautordera (3r), dissabte 17:45 h

En aquest grup s'haurà de veure com reaccionarà l'Ascó, subcampió de la temporada passada, a la marxa de moltes de les seves jugadores. Per començar reben un rival que la temporada va fer una temporada discreta, però que només va perdre per 32-30 en aquella pista.
Vilamajor i Coope són favorits en els seus partits, així com el Palautordera, que visita al tercer equip ascendit.

 

Palmarès de la Lliga Catalana Femenina des de la seva creació

En majúscula els equips que van pujar a Plata (des de la 2010-11) o a 1a Estatal (anteriorment).

 

Campió

Segon

Tercer

Quart

Cinquè

2021-22

LLEIDA

Ascó

Palautordera

Sant Vicenç B

Ribes

2020-21

Palautordera

GRANOLLERS AT.

Sant Vicenç B

Lleida Pardinyes

Les Franqueses

2019-20 (no acabada)

ASSOCIACIÓ LLEIDATANA

Palautordera

Granollers At.

La Roca B

OAR GRÀCIA

2018-19

GAVÀ

Lleida Pardinyes

La Roca B

Granollers At.

Vilamajor

2017-18

Vilamajor

Coope S.Boi

Lleida Pardinyes

Gavà

Granollers At.

2016-17

JH MATARÓ

SANT QUIRZE

Vilamajor

Cardedeu

Pardinyes Lleida

2015-16

SANT VICENÇ

SESROVIRES

Cardedeu

Vilamajor

Canovelles

2014-15

S.JOAN DESPÍ

GRANOLLERS AT.

Gavà

Sesrovires

Ascó

2013-14

Ascó

Vilamajor

Tortosa

OAR GRACIA

Sant Vicenç

2012-13

LLEIDATANA

GRANOLLERS

LA ROCA

Gavà

Molins

2011-12

Molins

Granollers

Tortosa

La Roca

Ascó

2010-11

Granollers

Molins

Tortosa

Gavà

JH Mataró

2009-10

Sant Quirze

Granollers At.

Gavà

Ascó

Palautordera

2008-09

GRANOLLERS

Esplugues

Cornellà

Gavà

Ascó

2007-08

Gavà

Granollers

La Roca

JH Mataró

Igualada

2006-07

MOLINS

La Roca

Gavà

JH Mataró

Palautordera

 

Entrevistes